Öne Çıkan Tarot

Kraliçeler – Küçük Arkana: Kraliyetin Sembolü ve Gizemli Güçler

Küçük arkana hiyerarşisinde, kraliçeler krallara ulaşmadan hemen önce karşımıza çıkan kartlardır. Kraliçeler, kralların eşi ve onlarla fiziksel bağları olan bireylerdir, bu yüzden zirveye, yani krala ulaşmanın eşiğinde olduğumuzu hatırlatırlar.

Onlar, yakın gelecekte büyük bir ödülün bizi beklediğini temsil ediyor olabilirler. Kraliçeler, güçleri belki krallar kadar görünmese de, asla azımsanmamalıdır. Daha nazik, yumuşak ve ılımlıdırlar. “Her büyük adamın arkasında harika bir kadın vardır” sözünü hatırlamak gereklidir. İşte kralın hemen yanındaki harika kadın, kraliçedir ve kral gibi emir verme yetkisine sahip olmasa da, kralı sakince ve nazikçe etkileme gücüne sahip bireylerdir. Bu, kraliçelerin kimse tarafından fark edilmemiş gizli gücüdür.

Krallar aktif ve vericiyken, kraliçeler pasif ve alıcıdır. Krala ulaşmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken kart kraliçelerdir. Bazen aşmamız gereken son engellerdir ve amacın olmazsa olmaz son hamleleridir. Kraliçeler, krallar kadar yetkili olmasalar da, kendi çaplarında güçlüdürler ve güçlü insanları temsil ederler. Bazı durumlarda bir anne figürü ya da koruyucu bir kadın, bazen ise hayatımızdaki en önemli kadın olarak karşımıza çıkabilirler.

Küçük arkanada prensler ateşi, şövalyeler hava’yı, kraliçeler suyu ve krallar toprağı simgeler. Su, duyguların ve bilinçaltının elementidir, bu yüzden kraliçeler daha ılımlı ve duygusal kartlar olarak nitelendirilirler. Kraliçelerin bol olduğu açılımlarda duygusallık oldukça fazladır. Kraliçe kartı olmadığında ise suyun kıtlığı, kuraklık veya duygusuzluk ifade edilebilir. Ayrıca, su bilinçaltının elementi olduğu için kraliçeler, krallarla kıyaslandığında daha içe dönük, daha pasif ve daha alıcıdırlar.

Su, toprak kadar sert ve katı bir element değildir; bu nedenle kraliçeler her zaman yumuşak, ılımlı ve daha yavaş hareket eden bireyler olarak karşımıza çıkar. Saraylı kartlarda prensler, şövalyeler ve krallar olarak 3 erkek figürü ve kraliçe olarak sadece bir kadın figürü kullanılarak cinsiyet ayrımı yapılmıştır. Ancak, bu kartları yorumlarken bir kişiyi temsil ederken cinsiyete fazla takılmamalıyız. Saraylı kartlardaki erkek figürleri sadece erkekleri, kadın figürü olan kraliçeleri de sadece kadınları temsil etmez.

Bir kişiyi temsil ederken kraliçeler, bir eş, anne, kız kardeş, bakıcı, besleyici bir kadın figürü olabilir. Ayrıca kraliçeler yüksek mevkide, kariyer sahibi, eğitimli ve bağımsız kadınları temsil eder. Ancak, kraliçeleri sadece anaç ya da dişil özelliklere sahip duygusal erkekleri veya yüksek rütbede oturan birinin yanı başında oturan sağ kol ya da CEO yardımcısı bir erkeği de temsil edebilir.

Küçük arkanadaki dört kraliçenin şahsi kişiliğini keşfeden kişi için bu kartları yorumlamak oldukça kolay olacaktır. Değnek kraliçesi, en girişken olanıdır ve tüm kraliçeler içinde en büyük içsel güce ve enerjiye sahiptir. Tılsım kraliçesi, maddi güç ve yaşam konforuna sahip olmasa da içsel gücü ve yaratıcılığı sayesinde büyük projeleri başlatır ve motive edici bir rol üstlenir. Kupa kraliçesi, duygular aleminin ve bilinçaltının kraliçesidir. Kılıç kraliçesi ise duygusal ve yumuşak olmasına rağmen başarı için engelleri ortadan kaldırmaktan çekinmeyen hızlı düşünen ve hareket eden bir kraliçedir.

Kraliçeler, doğduğumuz günden itibaren hayatımız boyunca karşımıza çıkan tüm kadınları temsil edebilirler. Onların pozisyonuna ve çevrelerine dikkatle bakarak hangi kadın figürlerini temsil ettiklerini anlayabiliriz. Açılımlarda kraliçelerin çokluğu, su elementinin gücü ve bereketli bir dönemin başlangıcını gösterirken, kraliçelerin yokluğu kuraklık veya kadınsı dokunuş eksikliği olarak yorumlanabilir.

Ayrıca, kraliçeler prens ve şövalyelerden farklı olarak olgunlaşmış figürlerdir. Daha derin bir anlayışa sahip, olgun insanları ve olgunlaşan süreçleri temsil ederler. Kraliçelerin ardından gelen krallar, ulaşılmak istenen zirve noktaya işaret eder.

Kraliçeler – Küçük Arkana: Kraliyetin Sembolü ve Gizemli Güçler
Kraliçeler – Küçük Arkana: Kraliyetin Sembolü ve Gizemli Güçler

Kraliçelerin ters belirmesi, suyun olumsuz özelliklerini ön plana çıkarır.

Aşırı duygusallık hayatımızı olumsuz etkileyebilir, duygular mantığın önüne geçebilir. Ters gören kişi, duygularıyla hareket ederek mantığından uzaklaşır ve saçma kararlar alabilir. Bir erkek birden fazla kraliçeyi ters görüyorsa, hayatındaki kadınsı etkilerle gerçekleri göremeyebilir ya da çevresindeki kadınlar tarafından olumsuz etkilenebilir.

Ters kraliçeler aynı zamanda hayatımızdaki kadınsı dokunuş eksikliğine de işaret edebilir. Herkes için kraliçelerin anlamı farklıdır. Erkekler için yalnızlık ve partner ihtiyacının sembolü olabilirken, kadınlar için annelik şefkatine olan ihtiyacı temsil edebilir. Ters kraliçeler bazen kötü haberleri veya olumsuz etkileri simgeler. “Bir erkeği rezil eden de vezir eden de kadındır” sözü de bu durumu ifade eder.Kraliçeler, kralın yanında etkili kadınlardır ancak ters belirdiklerinde bu etki olumsuz olur.

Ters kraliçeler, gizli güçleri kötüye kullanan veya haksızlık yapan kadınları temsil edebilir. Ayrıca, zirveye yaklaşılırken bir kadının düşmanca hamlesi yüzünden başarısızlık yaşanabileceğini işaret edebilirler.Her grubun kraliçesi ters belirdiğinde farklı bir olumsuz etki sunar. Ters değnek kraliçesi, yaratıcı enerjinin yoksunluğu veya kötüye kullanılmasıyla ilişkilidir.

Ters kupa kraliçesi, duygusal hayatı olumsuz etkileyecek bir kadınla ilişkilendirilebilir. Ters kılıç kraliçesi, savaşçı ve kinci bir kadının hamlesine işaret edebilir. Ters tılsım kraliçesi ise maddi boyutu olumsuz etkileyebilecek bir kadının hamlesini temsil eder.

Yorum Bırakın