Öne Çıkan Tarot

BÜYÜK ARKANA – TAROT

Tarot kartları, büyük arkananın 0 numaralı Deli (Joker) kartıyla başlayarak Dünya kartı ile sona eren 22 kartlık bir diziyi temsil eder.

Büyük arkanan, derin sırların simgesidir ve güçlü etkileriyle, Küçük Arkana kartlarından daha ağır ve etkili bilgiler sunar. Bazı büyük arkanan kartları, Küçük Arkana kartlarının anlamını hafifletebilecek ya da tamamen ortadan kaldırabilecek kadar güçlüdür. Örneğin Güneş kartı, olumlu ve parlak bir karttır ve açılımda göründüğünde siyah renkli kartların etkisini yok ederek yorumu daha pozitif hale getirebilir.

Deli kartı, başlangıçta bilgi veya enerji taşımasa da, Büyücü kartından başlayarak diğer 21 büyük arkana kartını ziyaret ederek bilgi ve enerji alır. Bu yüzden Büyük Arkana aynı zamanda “kahramanın yolculuğu” olarak da adlandırılır. Bu yolculuktaki kahraman, kendisiyle özdeşleşen Deli karakteridir.

0 numaralı Deli kartı, yolculuğu boyunca her karttan bir tavsiye ve hayata dair bir gerçek öğrenir ve bu bilgilerle bir sonraki karta geçer. Örneğin, Deli’nin ilk karşılaştığı figür, 1 numaralı Büyücü kartıdır. Büyücü, hayatımızda ilk kez karşılaştığımız bir erkek figürü, babamızın temsilcisi olabileceği gibi önemli bir başlangıcı da simgeliyor olabilir. Deli’nin temsil ettiği 0 sayısı, matematikte etkisiz bir elemandır, ancak diğer sayılarla birleştiğinde değer kazanır.

0 sayısıyla temsil edilen Deli kartının ilk karşılaştığı Büyücü, eril enerjinin başlangıç noktasını temsil eder. Bu kartta, erkeğin girişkenliği ve atılganlığı görülür. Numerolojide 1 sayısı eril, aktif ve verici iken 2 sayısı dişil, pasif ve alıcıdır. Deli yolculuğuna devam ettikçe ikinci karşılaştığı figür bir kadındır ve aslında onun ilk karşılaştığı dişi, annesidir. Bu yüzden Büyücü, ana rahmine girmeden önceki temsilcisi de olabilir. Dolayısıyla Büyücü, henüz belirmemiş bir hamileliği bile simgeliyor olabilir.

BÜYÜK ARKANA - TAROT
BÜYÜK ARKANA – TAROT

Deli, daha sonra farklı insanlarla karşılaşarak toplumsallaşmaya başlayacaktır. Örneğin, 4 numaralı İmparator kartına vardığında, özgürlüğünün sınırları olduğunu ve uyması gereken kuralların olduğunu öğrenir. İmparator, Deli’ye henüz ana rahmine bile düşmeden önce bazı kuralların ve kanunların olduğunu ve bunlara uymadığı takdirde cezalandırılabileceğini anlatır.

Deli’nin yolculuğu boyunca Şeytan gibi zorluklarla da karşılaşacaktır. Bu aşamada, Deli dünyanın masum olmadığını ve kötülüğün varlığını keşfeder. Ancak burada Deli’nin seçimine kalmıştır, masumiyetini kaybedebilir veya şeytanla ve kötülüklerle savaşmaya karar verebilir. Deli, 15 numaralı Şeytan kartıyla karşılaşmadan önce 5 numaralı Aziz kartında dini kuralları ve iyiyi kötüden ayırt etmeyi öğrenmiştir. Belki de karşısına çıkan bu şeytan sadece bir testtir.

Deli, bu 21 kartı gezdiği sürece hayata dair birçok şeyi öğrenir. Ölüm kartı, ölümün, sonun ve başlangıcın dersini verir. Deli, yolculuğu boyunca biriyle veya bir şeyle vedalaşmak zorunda kalabilir ve üzüntü yaşayabilir. Ancak tüm bu deneyimlerin ardından, büyük arkananın son kartı olan Dünya kartına ulaşır ve mutlu bir son yaşar. Zorlukları geride bırakır.

Deli’nin büyük arkanada öğrendikleri aslında bir yaşam dersidir. Bu yolculukta sevinç, üzüntü ve aşk gibi birçok duyguyu deneyimleyecektir. Her biri, Deli’ye bir şeyler öğreten öğretmenler gibidir ve her kartla karşılaştıkça Deli olgunlaşacaktır. Başlangıçta acemi olan Deli kartı, Dünya kartına vardığında, neyin iyi neyin kötü olduğunu ve ne yapması gerektiğini tam olarak anlamış bir insan haline gelir.

Büyük Arkana kartları ve resimleri, semavi dinlere aykırı hiçbir şey sunmaz. Kartlar üzerinde melekler, şeytanlar, Adem-Havva figürleri hatta kıyamet günü ve sur’a üfleyen melek İsrafil bile resmedilmiştir. Tarot, bir fal değil, doğru ve yanlışları resmederek insanlara öğreten bir araç olarak kullanılabilir. Özellikle Büyük Arkana kartları, hayata dair önemli dersler içermektedir.

Büyük Arkana Kartları:

Deli

Büyücü

Azize

İmparatoriçe

İmparator

Aziz

Aşıklar

Savaş Arabası

Güç

Ermiş

Kader Çarkı

Adalet

Asılan Adam

Ölüm

Denge

Şeytan

Yıkılan Kule

Yıldız

Ay

Güneş

Mahkeme

Dünya

Yorum Bırakın