Magazin Öne Çıkan

Hüsnü Şenlendirici sağlık durumu (kötü haber geldi)

“Şarkılar Seni Söyler” programının sunucularından ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici kanser olduğunu açıkladı. Hüsnü Şenlendirici’nin kimliği, biyografisi, müziği, kanser teşhisi merak ediliyor.

Edinilen bilgiye göre Hüsnü Şenlendirici kansere yakalanmış ve ameliyat olmuştur. Hayranları, ünlü sanatçının sağlığı ve taşıdığı kanser türüyle ilgileniyor. Hüsnü Şenlendirici kimdir, nerelidir, kaç yaşında, hastalığı nedir, şu an sağlığı nasıl?

Ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici’de bağırsak kanseri tespit edildi. “Şarkılar Seni Söyler” programına konuk olan 46 yaşındaki sanatçının ameliyat olduğu ve doktor kontrolünde kalması gerektiği söylendi.

Sabah’tan Evren Abdullahoğlu’nun haberinde, ameliyat olan Şenlendirici’nin bağırsaklarının 11 cm’lik kısmının çıkarıldığı ve sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Hüsnü Şenlendirici sağlık durumu (kötü haber geldi)
Hüsnü Şenlendirici sağlık durumu (kötü haber geldi)

Hüsnü Şenlendirici’nin biyografisi.

Hüsnü Şenlendirici 12 Temmuz 1976’da zmir, Bergama’da doğdu. Müziğe yatkın Roman bir ailenin oğlu Hüsnü Şenlendirici. 5 yaşında dedeleri Hüsnü Şenlendirici, Fahrettin Köfeci ve babası Ergün Şenlendirici gibi klarnet çalmaya başladı. 12 yaşına kadar çeşitli Ege ve Anadolu kültürlerini müzikal olarak gezdi. 1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi Bölümü’ne girdi ve dört yıl sonra mezun oldu.

Hüsnü, o yıllarda Okay Temiz’in “Magnetic Band” topluluğu ile sahne almaya başladı ve grup, sayısız festivalde Türkiye’yi temsil etmesine yardımcı oldu. O sırada grubun “Embrio’s” albüm kayıtlarına katıldı ve ikisi turneye çıktı. Türk caz ve pop müzisyenleri başta olmak üzere farklı türlerden önemli isimlerle sık sık performans sergiledi ve albümler kaydetti.

New Yorklu acid jazz ve funk grubu Brooklyn Funk Essentials ile albüm ve konser işbirliği yapmak üzere askerdeyken Pozitif’ten gelen teklifi kabul ederek 1996 yılında ünlü Laço Tayfa’yı kurdu. Grup ağırlıklı olarak Türk müzik enstrümanlarından oluşuyor. Laço Tayfa, Brooklyn Funk Essentials ve grubun ortak çalışması sonucu ortaya çıkan “In the Buzzbag” albümünün popülaritesi sonucunda şu anki 8 kişilik kadrosu oldu. 2000 yılında Doublemoon etiketiyle ilk solo albümü “Bergama Gaydas”ı çıkardı. Etnik müziğin Türkiye’den sonra en önemli plak şirketlerinden biri olarak kabul edilen Traditional Crossroads, Bergama Gaydas’ı dünya çapında dağıttı, ardından yerli ve yabancı performanslar.

Hüsnü, Türk müziğini dünyaya yaymak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla beş kişilik “Hüsnü Şenlendirici ve Saz Dostları” grubunu kurdu.

Üyeler T’nin içinde Laço Tayfa grubundan ayrı araştırma yapan Hüsnü Şenlendirici de yer alıyor. C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 2002 yılında tamamlanan “Anadolu Güneşi” projesinde Lütfi Krdar Salonu’nda Kubat ve Belks Akkale’ye Senfoni Orkestrası eşliğinde eşlik etti.

Hüsnü ve grubu Laço Tayfa, ortak albümleri Hicaz Dolap’ı yayınlayarak müzikal yolculuklarına devam ettiler.

Hüsnü ve Laço Tayfa’nın müzik kariyerlerinde önemli bir dönüm noktası, 2003 yazında ünlü Yunan klarnetçi Vassilis Saleas ile Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde verdiği konser oldu.

Hüsnü, 2 Eylül 2005’te ilk solo albümü Hüsn-ü Klarnet’i çıkardı. Televizyona ilk çıkışını 2005 sezonunda TRT 2’de yayınlanan “Dünyanın Şarkısı” dizisinin sunucusu olarak yaptı.

Sertab Erener ile Bursa Festivali ve Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda verdiği konserlerle müziğini on binlerce kişiye tanıttı. Atv’de yayınlanan Sarı-Sıcak adlı programın yapımcılığını Ferhat Göçer ile birlikte yaptı.

İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doan ile birlikte Taksim Trio’yu kurdular ve 11 Nisan 2013’te grup ikinci albümleri Taksim Trio 2’yi yayınladı. Albümü Dokuz Eight Müzik şirketi çıkardı.

Üçüncü solo albümü Hüsn-ü Avare, 27 Kasım 2015’te yayımlandı. Albümün çıkış şarkısı “Avare”nin klibi de yapımcılığını üstlendi.

Yorum Bırakın